Student participation in competitions

2019 year:

  • Zhumabekova L., SAPI G.-Diploma II place of the Republican competition of scientific works of students of higher educational institutions, 2019, MES RK

2018 year:

  • Fedorovich Ya. - Diploma of the II degree of the Second all-Russian konkupsa student coursework "Music and art education of schoolchildren: theory and methodology", 2018, Yekaterinburg
  • Bannikova E. - Laureate (1st place) of the all-Russian vocal and music competition, April 2018.

2017 year:

  • Bozanova A. - Winner (1st place) of the International Competition "Culture, Art, Creativity", 2017., Ufa,
  • Zhomartova B. - Winner (3rd place) of the IV International Assembly of Arts "Talents of the XXI Century", competition for performers on folk instruments, 2017, Burabai.
  • Esenova D. - Laureate (3rd place) of the International Competition-Festival of Performers on Musical Instruments and Vocal Art, 2017, Krasnoyarsk
  • Kabduali S. - Laureate (2nd place) of the International Competition-Festival of Performers on Musical Instruments and Vocal Art, 2017, Krasnoyarsk
  • Shegenova A. - Winner (1st place) of the Republican Competition of Performers on Musical Instruments "Astana music games -2017", Kostanay
  • Kimelbaev G. - Winner (1st place) - Republican competition of performers on musical instruments "Taraz music games -2017", Taraz
Бозанова Ж – Лауреат (1 место)  Международного конкурса "Культуры, искусства, творчества", 2017., г. УфаЖомартова Б. Есенова Д.Кабдуали С. Шегенова А.Кимельбаев Г.Кабдуали С.

2016 year:

  • Turganbaeva B. - laureate (2nd place) III International Competition "PIANOSTILE", nomination "Piano" (Astana)
  • Bannikova E. - Laureate (2nd place) of the Republican competition of performers on musical instruments "MUSICGAMES - 2016" (Kostanay)
  • Serikov S. - Laureate (1st place) of the XXVII Eurasian festival of student creativity in Nikolayevskaya (Orenburg)
  • Sadovnikova E. - awarded the Certificate of participation in the international festival “Shabyt” in
    nominations "Painting" (Astana)
  • Zhumutaeva I. - Member of the Union of Young Artists of Kazakhstan

Банникова Е. Садовникова Е.

2015 year:

  • Omelchenko K. - laureate (1st place) of the Republican contest of scientific works and creative projects of students and undergraduates in the nomination "The best graphic solution" (Karaganda, KarSU named after EA Buketov)
  • Yagudina A. - laureate (3rd place) of the Republican contest of scientific works and creative projects of students and undergraduates in the visual arts ”(Karaganda, KarSU named after EA Buketov)
  • Abdinominova N.- (3rd place) laureate of the Republican competition of scientific works and creative projects of students and undergraduates in the history and theory of fine art ”(Karaganda, KarSU named after EA Buketov)
  • Sadovnikova E. - Laureate (1st place) of the regional competition "Zhas Tolkyn", nomination "Graphics" (Kostanay)
  • Zavatskaya A. - was awarded a diploma in the main musical instrument in the subject Olympiad of students of the specialty "Music Education" (Almaty, KazNPU named after Abay).

2014 year:

  • Semashko A. - winner of the All-Russian competition with international participation in singing (Ekaterinburg)
  • Tobyluly A. - winner of the All-Russian competition with international participation in singing (Ekaterinburg)
  • Dikhanbaev A. - was awarded the Certificate of Participation in the International Competition “Shabyt” in the category Decorative and Applied Art (Astana).

2013 year:

  • Miller A. - winner of the All-Russian Competition with international participation “I am Accompanist” (Bratislava)
  • Bushmakova Y. - the student of the All-Russian competition with international participation “I am accompanist” (Ekaterinburg)
  • Miroshnichenko Yu. - awarded a diploma for drawing in the subject Olympiad of students of the specialty "Fine Arts and Drawing" (Taraz)

2012 year:

  • Miroshnichenko Yu. - laureate (1st place) of the regional competition “Zhas Tolkyn”, nomination “Graphics” (Kostanay)
  • Tuzik V. - laureate (2nd place) of the regional competition “Zhas Tolkyn”, nomination “PDI”  (Kostanay)

2011 год:

  • Kim T. - winner (3rd place) of the international competition of vocalists "GOLDENVOICE" (Chisinau).
  • Miroshnichenko Yu. - laureate (1st place) of the regional competition “Zhas Tolkyn”, nomination “Graphics” (Kostanay)
  • Raimbaev T. - laureate (2nd place) of the regional competition "Zhas Tolkyn", nomination "Graphics" (Kostanay)

2010 year:

  • Sydykov Zh - student of the VIII All-Russian Student Olympiad in vocal, nomination “Academic vocal”                   (Ekaterinburg)

2009 year:

  • Shalabayev - laureate (3rd place) of the Republican contest for the performance of kyuyev Dauletkerei "Dauleskerlik House" (Aktau)

2008 year:

  • Kim T. - Winner (1st place) of the All-Russian competition with international participation in the Pop Song nomination (Yekaterinburg).
  • Levin V. - laureate (2nd place) of the All-Russian competition with international participation in the nomination “Academic singing” (Ekaterinburg).

2007 year:

  • Ovsyannikova E. - laureate (2nd place) of the Republican contest “The Role of a Music Teacher at the Present Stage”.
  • Klykov A. - a student of the All-Russian Student Olympiad with international participation (Ekaterinburg).
  • Filkovich G. - laureate (3rd place) of the republican contest "Zhas Tolkyn" (Taldykorgan)
  • Lukovskiy A. - Winner (2nd place) of the international competition "Shabyt" (Astana).

2003 year:

  • Pikuleva A. –Diploma of the competition "Zhas Tolkyn" in Atyrau.
  • Zhumekenova J. - Diploma of the competition "Zhas Tolkyn" in Atyrau.

Contact us

110000, Kostanay, Tauelsizdik street, 118

  • Tel./fax: +7 (7142) 53-04-55

Connect with us

You are here: Home Faculties Faculty of Social and Humanities Department of Fine Arts Student participation in competitions